Gerlich Odry

Jméno Gerlich patřilo ve městě Odry k nejstarším a také k nejslavnějším. Podnikatelská rodina Gerlichů - obchodníci a textilní průmyslníci - pocházela původně ze Svitav. V roce 1600 se zde narodil Georg Göerlich, jehož syn Menzel odchází do Oder a zahajuje zde téměř třistaleté období rodinného působení.

 Josef Johann Gerlich (19.3.1744 - 13.4.1815), soukenický mistr a obchodník se suknem, založil firmu Josef Gerlich, která více než 150 let dávala práci občanům Oder a blízkého okolí. V průběhu tohoto období firmu postupně řídili jednotliví členové rodiny ať už s lepšími nebo horšími hospodářskými výsledky.

 Továrna dvakrát vyhořela, poprvé v roce 1865, což se podařilo napravit a výrobu obnovit pomocí nových, modernějších strojů. Požár se však v roce 1934 stal pro továrnu osudným. Budova továrny byla sice opravena, ale bylo zbouráno 2. podlaží a objekt zkrácen o 1/3 původní délky. Plnou výrobu se však už nikdy nepodařilo obnovit.

 Měly na to jistě vliv i přicházející válečné události konce 30. let 20. století. Druhá světová válka a také poválečné vyhnání německého obyvatelstva z města zpřetrhalo téměř všechny obchodní, majetkové a zejména mezilidské vztahy. Členové rodiny Gerlichů byli také tímto tragickým obdobím postiženi a jejich jména zůstávají už pouze na náhrobcích oderského hřbitova. Jméno Gerlich symbolizuje jména všech nespravedlivě postižených občanů Oder, bez ohledu na národnost a výší majetku.

Firma v dnešní podobě byla založena v roce 1999 dvěma společníky, manželi Danou a Zdenkem Mateiciucovými, kteří se na památku, ale také z úcty ke krajanům, kteří ve městě Odry žili, pracovali a utvářeli ho k obrazu svému, rozhodli navrátit jméno Gerlich zpět do malebného oderského údolí. 

Hlavním záměrem společnosti je opatřovat zaměstnání lidem se zdravotními problémy, se změněnou pracovní schopností a částečným invalidům. Tito lidé v regionu severní Moravy, postiženém vysokou nezaměstnaností, mají jen velmi malou naději najít si práci. Tento záměr se podařilo naplnit a dnes chráněná dílna GERLICH ODRY s. r. o. zaměstnává okolo 35 pracovníků, z toho 75% lidí právě se zdravotními problémy.

 

1 položek celkem
137 3 dedecek lojza loutka
Dřevěné loutky-Mix
Skladem (1 ks)
Kód: 08007

Nabízíme vám mix různých loutek o velikosti 12 cm bez...

 
275 Kč

Stránka 1 z 1 - 1 položek celkem